Що потрібно знати про туберкульоз?

Дата: 23.09.2020 12:00

В Україні захворюваність  на туберкульоз залишається однією з найболючіших медико-санітарних проблем.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров´я   Україна внесена до груп країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз. В Україні на сухоти щорічно захворюють близько 39 тис. українців, а вмирають більше 11 тисяч.

За 8 місяців  2020 року  у  Тиврівському районі вже  зареєстровано 10 випадків туберкульозу. У 6-ти осіб виявлено недугу під час проходження профілактичного медичного огляду. Із числа захворівших – 8 осіб (80%) працездатного віку, але непрацюючі та 1 пенсіонер за віком. Летальних випадків від туберкульозу в поточному році, на щастя, не зареєстровано.
За   минулий   2019 рік  у Тиврівському районі  захворілих  на туберкульоз  - 21 особа, з яких  - у  12  чол. недугу  виявлено під час проведення щорічного профілактичного огляду, вік захворілих – від 30 до 78 років. Із числа захворілих   - 16 осіб  (76%) працездатного віку , але непрацюючі та  2 пенсіонери  за віком. Померлих  від туберкульозу  у 2019 році  - 1 чоловік    у віці  57  років .
 Для порівняння : у  2018 році  на активні форми туберкульозу захворіли  12 осіб, із  яких  1 дитина у віці до 14 років,  3 чол. із числа захворівших  померли.
Захворювання на туберкульоз виникає внаслідок проникнення в організм людини інфекції – туберкульозної палички. Недуга, як правило, уражає легені. Хворі на відкриту форму туберкульозу легень поширюють при кашлі, сміху і голосній  розмові туберкульозні палички з дрібними краплями мокротиння. Разом з рідиною вони осідають на поверхнях, підлозі, грунті,  а після висихання з пилом розсіюються у повітрі.
Туберкульозні бацили дуже живучі, не гинуть у пороху  місяцями, так само тривалий час зберігаються на одязі, посуді, речах хворого. Не витримують тільки високої температури, прямого сонячного проміння і впливу деяких хімічних речовин. Відомо,що кожний хворий відкритою формою туберкульозу (бацилярний) протягом року  може заразити до 20 чоловік. В навколишньому середовищі збудник легко переноситься повітрям і при певних умовах може зберігати свою життєздатність до 12 місяців. Інколи люди заражаються від тварин при споживанні сирого молока  хворих корів і кіз, або молочних продуктів, виготовлених з такого молока. Особливо легко піддаються зараженню діти.
Високим залишається відсоток захворілих  серед непрацюючого населення. Велика частка хворих – із малозабезпечених сімей та осіб без постійного місця проживання.
Захворювання також може виникати при недостатньому харчуванні, зловживанні алкоголем, палінні, проживанні в антисанітарних умовах, виснаженні нервової системи внаслідок стресів, супутніх розладах, таких як цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та після складних оперативних втручань.
Основні симптоми захворювання:
-кашель більше двох тижнів;
-кровохаркання (наявність крові в мокротинні);
- задишка;
-підвищена температура тіла більше 7 днів;
-біль в області грудної клітини;
-поганий апетит, постійна слабкість;
-підвищена пітливість, особливо вночі;
-безпричинна втрата ваги.

При появі вищезгаданих скарг негайно звертайтесь до лікаря!

Проходження щорічного профілактичного  огляду  є  найбільшою  гарантією своєчасного виявлення та ефективного лікування цієї серйозної недуги.

Немирівський міжрайонний
відділ лабораторних досліджень