Обережно амброзія!

Дата: 17.09.2018 16:52

Шановні жителі Тиврівського району !

Давайте разом боротися з амброзією!
Спільними зусиллями зведемо до мінімуму її негативний вплив на здоров’я своє та оточуючих .

Амброзія полинолиста  -  це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20- 250 см з  міцною кореневою системою, який проникає в грунт  до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води. Цей   бур’ян  завдає  великої шкоди не лише сільському господарству, але й  здоров’ю людини.

Алергенні здібності у амброзії є тільки під час цвітіння. До початку цвітіння вона наносить шкоду тільки рослинам, які поруч, забираючи вологу, світло та пригнічуючи рослину – «сусіда».

Квітковий пилок амброзії надзвичайно  шкідливий для людини. У період цвітіння, а це - з середини серпня  до  кінця жовтня, серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка).

Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі піднімаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань і, потрапивши в органи дихання людей, очі, ніс, бронхи, викликають сльозотечу, погіршують зір. Підвищується температура тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих – приступи астми.

Ефективних ліків від амброзійного пилку поки що не існує. Єдиний вихід – триматися від неї подалі, поки рослина квітує. Для прогулянок вибирати похмурі і дощові дні, кватирки вікон затягнути марлевими сітками, постійно змочувати їх та міняти кілька разів на день. На вулиці потрібно користуватися   сонцезахисними окулярами, після прогулянки необхідно прийняти душ, промити очі і ніс.

Зважаючи на велику шкідливість амброзії полинолистої як для сільського господарства, так для здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.

Основні способи боротьби з бур’яном: оскільки амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, тому слід не допускати її цвітіння. На присадибних ділянках та клумбах необхідно виривати амброзію, чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Виривання рослини з коренем є найефективнішим способом боротьби з даним бур’яном.

На земельних ділянках підприємств, установ та організацій, на територіях населених пунктів та територіях, прилеглих до присадибних ділянок громадян, найбільш розповсюдженим методом боротьби є скошування, яке повинно бути системним протягом тривалого часу.

Для боротьби з амброзією, поза межами населених пунктів, можливе використання хімікатів – гербіцидів.

Фельдшер санітарний ВСП «Немирівський  міжрайонний

відділ лабораторних досліджень МОЗ України»

Л.І.Павлішина