Особистості Української революції 1917-1921 років - Артем Онищук

Дата: 11.12.2018 16:45

Сьогодні, 11 грудня, в кабінеті голови Тиврівської райдержадміністрації, Віктора Бойка,  на виконання рішення №224 від 20 грудня 2016 року Вінницької обласної ради «Про Обласну цільову соціальну програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017 - 2020 роки» відбулась нарада з підготовки уроку мужності, присвячений курінному отаману Армії УНР Артему Онищуку, який проходитиме в Тиврівському ліцеї-інтернаті поглибленої підготовки в галузі науки.
На нараді були присутні директор Державного архіву Вінницької області Легун Ю.В., директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації  Василюк С.М., керівник апарату райдержадміністрації Романська І.Д., редактор районної газети «Маяк» Усатюк В.В., керівники структурних підрозділів райдержадміністрації. Було вирішено провести захід 21 грудня о 10 годині в актовій залі Тиврівського ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки, за участю провідних істориків області та району. Після наради гості з Вінниці відвідали Меморіал мучеників за віру, що розташований на території парафії Святого Архангела Михаїла та Тиврівський ліцей.
Артем Онищук, уродженець с. Соколинці Тиврівського району,  – провідник національно-визвольного руху селян Брацлавщини у 1920—1921 рр., курінний отаман Армії УНР. Був народним учителем, служив дяком (капеланом) в царській армії на румунському фронті, став офіцером і Георгіївським кавалером. Став курінним армії УНР, воював у загонах отаманів Волинця, Гальчевського, Лиха та Солтиса. Бої за його участі у 1920 р. відбувались під Гайсином, Ковалівкою Печерою. Потім змушений був із невеликим загоном перейти через Дністер на територію Румунії. Там приєднався до армії отамана Тютюнника і знову вирішив повернутися в рідний край. У червні 1921-го при переправі через Дністер отаман Артем був уперше заарештований більшовиками і доправлений до Вінниці. Вдруге був заарештований 21 грудня 1921 року і за кілька днів розстріляний більшовиками. Йому Валерій Марценюк присвятив історичну повість «Трагічна любов отамана Артема». Також ці трагічні події описані в оповіданні Еріка Котляра «Конец бандитской вольницы», проте в ньому засуджуються українські патріоти і героїзуються чекісти.