Тиврівська Районна Державна Адміністрація
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Набув чинності Закон про зміну підлеглості церков

Дата: 04.02.2019 16:37
Кількість переглядів: 246

    Події 2014-2018 років, що дестабілізували мирну ситуацію на сході держави (тимчасова окупація  Луганської та Донецької областей, анексія АР Крим), прямі та опосередковані дії  країни – агресора, що були визнані не лише на державному рівні (Закон України від 15 квітня 2014 року "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;

 Постанова Верховної Ради України від 27 січня 2015 року), але й на міжнародному рівнях (резолюція 23-ї сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ від 01 липня 2014 року "Очевидне, грубе і невиправлене порушення Гельсінкських принципів Російською Федерацією"; рішення Комітету Міністрів та Парламентської асамблеї Ради Європи від 17 вересня 2014 року; резолюція ПАРЄ від 12 жовтня 2016 року "Політичні наслідки російської агресії в Україні"; резолюція ООН від 16 листопада 2016 року "Щодо Криму та міста Севастополь (Україна)" тощо) призвело до появи нових міжконфесійних протистоянь у релігійному середовищі, а саме: 
-    провокативні дії окремих релігійних організацій, що зумовлюють дестабілізацію у суспільстві; 
-    випадки нетолерантного ставлення до представників інших віросповідань; 
-    подання неправдивої інформації щодо висвітлення подій представниками окремих релігійних організацій, які діють в Україні, в засобах масової інформації,.  
     Усі названі форми та дії гібридної війни з боку Російської Федерації   можуть негативно позначитися на мирному перебігу подій в Україні.

    1. У зв»язку з цим повідомляємо, що 31 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо підлеглості релігійних оргазацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» від 17.01.2019 року № 2673-VIII, яким визначено механізм зміни підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту релігійної громади.

    Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін до статуту релігійної громади ухвалюється загальними зборами релігійної громади, які  можуть скликатися її членами.

     Варто зазначити, що відповідно до типових статутів релігійних громад, керівний орган такої громади складається з:
1. Настоятель громади (в більшості випадків настоятель громади і є головою релігійної громади), який призначається для духовної опіки віруючих, керуванням причтом і парафією).
2. Парафіяльна рада (3-5 осіб) є виконавчим та розпорядчим органом громади, яка виконує рішення Парафіяльних зборів та подає Парафіяльним зборам звіти про свою ділову та фінансову діяльність тощо.
3. Парафіяльні збори (від 10 осіб) планують фінансово-господарську діяльність парафії, приймають нових членів парафії, обирають з числа своїх членів Парафіяльну раду та ревізіфйну комісію тощо.
     Члени данних органів управління релігійною громадаю обираються з числа православних віруючих, кліриків та мирян, які регулярно відвідують богослужіння і не перебувають під забороною чи церковним судом тощо.
Відповідно до типових статутів релігійних громад дані органи управління релігійною громадою не наділені повноваженням одноосібно ухвалювати рішення щодо зміни підлеглості релігійної громади.
      Відповідно до ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» із змінами та доповненнями (Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо підлеглості релігійних оргазацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» від 17.01.2019 року № 2673-VIII) рішення про зміну підлеглості релігійної громади ухвалюється загальними зборами релігійної громади, які  можуть скликатися її членами.
Відповідно до типових статутів релігійних громад членами релігійної громади є громадяни православного віросповідання, які об’єдналися для спільного здійснення права на свободу віросповідання та поширення православної віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання.
Отже, рішення щодо зміни підлеглості релігійної громади ухвалюється не настоятелем парафії, не Парафіяльною радою, не Парафіяльними зборами, а загальними зборами релігійної громади не менше двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальні збори  релігійної громади.

     Крім того, зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав таких релігійних громад, крім випадку, встановленого статтею 18 цього Закону.
Частина громади, незгідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).

     Відповідно до ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» із змінами та доповненнями (Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо підлеглості релігійних оргазацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» від 17.01.2019 року № 2673-VIII) забороняється вчиняти будь-які дії, наслідком яких може стати відчуження майна релігійної організації, зокрема його продаж, обмін, застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача у власність та управління інших осіб, до завершення процедури зміни підлеглості у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним об’єднанням до завершення процедури зміни такої підлеглості шляхом реєстрації нової редакції статуту релігійної громади.

    Одночасно повідомляємо, що цим Законом внесено зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» в частині передачі функцій державної реєстрації включення відомостей про юридичну особу – релігійну організацію, статут якої зареєстровано у встановленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігій, Ради міністрів АРК, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
У разі прийняття рішення щодо зміни своєї підлеглості, релігійна організація повідомляє про таке рішення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, або обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, а в Автономній Республіці Крим – Раду Міністрів Автономної республіки Крим, які забезпечують оприлюднення цього рішення на своєму офіційному веб-сайті.
На сайті обласної державної адміністрації вже функціонує - банер в який внесено релігійні організації області, які провели загальні збори релігійної громади, прийняли рішення щодо зміни своєї підлеглості та повідомили обласну державну адміністрацію.
      Даний банер є сигналом для всіх державних реєстраторів та нотаріальних установ щодо заборони вчиняти будь-які дії, наслідком яких може стати відчуження майна релігійної організації до завершення процедури зміни підлеглості релігійної організації.

2. 26 грудня 2018 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо назви релігійних організацій (об'єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України» від 20.12.2018 року № 2662-VIII, яким зобов’язано релігійні організації, які безпосередньо або як складові частини іншої релігійної організації входять до структури релігійної організації, керівний центр якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала частину території України, відображати свою належність до релігійної організації за межами України, до якої вона входить (частиною якої вона є), шляхом обов’язкового відтворення у своїй назві повної статутної назви такої релігійної організації з можливим додаванням слів "в Україні".
На виконання Розділу ІІ «Перехідні та прикінцеві положення» Закону Міністерством культури України, проведено релігієзнавчу експертизу щодо виявлення релігійних організацій, які підпадають під дію норм частин сьомої та восьмої статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». 
До складу таких релігійних об’єднань входить:

         1. Руська (Російська) Істинно-Православна Церква (РІПЦ). В Україні діє три єпархії цього релігійного об’єднання, зокрема:
Вінницько-Хмельницька єпархія з центром у місті Вінниці та одна релігійна громада у м.Вінниці.
        2. Руська (Російська) Старообрядницька Церква (Безпопівська згода) інша назва – Древлеправославна Поморська Церква.  В області діє одна релігійна громада у м.Літин.
    3. Руська (Російська) Древлеправославна Церква (Новозибківська згода) – в області відсутні релігійні організації цієї конфесії.
     4. Руська (Російська) Православна Старообрядницька Церква (Білокриничної згоди). Релігійні організації, які діють в Україні, входять до складу релігійного об’єднання Київської та всієї України архієпископії, яка територіально знаходиться у м.Вінниці. Крім того, в області діє дев»ять релігійних громад по одній у м.Вінниця, Барському, Бершадському, Тиврівському і Чечельницькому районах та 4 громади у Жмеринському районі.
     5. Українська Православна Церква (в єдності з Російською Православною Церквою. Релігійне об’єднання УПЦ входить до складу Російської Православної Церкви. В Україні діють 53 її єпархії, зокрема три у Вінницькій області: Вінницько-Барська, Могилів-Подільська-Шаргородська та Тульчинсько-Брацлавська. Крім того, в області діє 1044 релігійниї громади у всіх районах області, 8 монастирів та 2 братства.
 
       Враховуючи вищезазначене та на виконання пункту 4 Розділу ІІ "Перехідні та прикінцеві положення" Закону у разі, якщо протягом чотирьох місяців (для релігійних громад - дев’яти місяців) з дня набрання чинності Закону України релігійна організація не внесла передбачених законом змін до своєї офіційної назви та не подала відповідні зміни до свого статуту на реєстрацію, її статут втрачає чинність у частині, якою визначається повна офіційна назва релігійної організації.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень