Вплив забруднення атмосферного повітря на здоров’я людини

Дата: 16.07.2020 12:18

Якість життя, стан здоров’я і добробуту людини залежить від стану довкілля, зокрема, якості атмосферного повітря. За даними ВООЗ встановлено, що 91 % світового населення проживає у районах, де рівень забруднення атмосферного повітря перевищує допустимі рівні, а дев’ять з десяти людей дихають повітрям з високими концентраціями забруднюючих речовин.

Слід зазначити, що в теперішній час у спалах коронавірусної інфекції COVID-19 забруднення повітря може ускладнювати перебіг захворювання.

Загальновідомо, що автотранспорт є одним з найвагоміших забруднювачів атмосферного повітря  багатьох країн світу, у т.ч.  й в Україні. До основних забрудників відносяться тверді частинки пилу, двоокис азоту  і двоокис сірки, вуглеводні, альдегіди, оксид вуглецю, важкі метали, формальдегід, пил недиференційований за складом, бенз(а) пірен. Викиди автотранспортних засобів особливо небезпечні тому, що здійснюються в безпосередній близькості від тротуарів, у зоні активного пішохідного руху (для міст та сіл) та впродовж трас (зелені зони доріг). Найбільша кількість токсичних речовин виділяється за перемінних режимів роботи двигуна, зокрема під час пуску й зупинки, а також під час роботи в холостому режимі. Тому, в містах максимальна концентрація токсичних речовин спостерігається на перехрестях та біля світлофорів. При цьому, близько 50% викидів автотранспорту в межах міста припадає на траси з малою швидкістю руху і менше 25% – на швидкісній трасі.

Наразі, державою розробляється та впроваджується ряд заходів щодо зменшення   впливу автотранспорту на здоров’я населення за рахунок: переведення транспортних та інших пересувних засобів і установок на менш токсичні види палива; раціонального планування та забудови населених пунктів з дотриманням нормативно визначеної відстані до транспортних шляхів;   обмеження в’їзду автомобільного транспорту та інших транспортних засобів   у селищні, курортні, лікувально-оздоровчі зони, запровадження часового обмеження руху автомобілів, призначених для перевезення вантажів; поліпшення стану утримання транспортних шляхів і вуличного покриття і ін.

Відомо, що здоров’я людини на 60% і більше залежить від способу життя (їжа, режим харчування, фізична активність, рівень стресу, шкідливі звички). Тому кожна людина може самостійно зменшувати вплив забруднення атмосферного повітря на здоров’я, дотримуючись наступних рекомендацій:

- ширше застосовувати в побуті та на робочих місцях системи кондиціонування та очищення повітря з регулярним очищенням фільтрів не рідше ніж 1 раз в сезон використання;

- використовувати в автомобілі функцію подачі переробленого повітря, замість повітряного клапана, який подає повітря ззовні;

- не займатись пробіжками і тренуваннями на тротуарах поблизу проїжджої частини;

- не гуляти з дітьми поблизу автомагістралей;

- вживати якомога більше рідини (2-3 л на день для дорослих);

- включати у раціон харчування більшу кількість овочів та фруктів.

Дотримуйтесь  наданих рекомендацій та будьте здорові!

Немирівський міжрайонний
відділ лабораторних досліджень