Консультує Жмеринська місцева прокуратура

Дата: 19.09.2019 15:27

Квартирні крадіжки. Як не стати об’єктом злочину?

Згідно статті 185 КК України під крадіжкою розуміється таємне викрадення чужого майна, тобто це викрадення, здійснюючи яке винна особа вважає, що робить це непомітно для потерпілого чи інших осіб.
В наш час вчинення крадіжок є найпоширенішим видом злочину, проте, як показує практика, потерпілі досить часто самі провокують злочинців до їх вчинення.
Досить розповсюдженими є так звані «квартирні» крадіжки.
Варто зауважити, що даний вид крадіжок найчастіше вчиняються в будні у першій половині дня, під час перебування людей у відпустках, а також у передсвяткові дні. При чому, часто крадіями виявляються знайомі люди.
Як показує практика, злочинці потрапляють у квартиру наступними способами: злом і вибивання замку; проникнення через вікна, балкони і квартирки; вибивання і злом двері; підбір ключа; шляхом вільного доступу (знайомі, гості), тощо.
Варто пам’ятати, що обираючи квартиру для пограбування, злочинці оцінюють їх зовнішній вигляд (звертають увагу на наявність кондиціонерів, добротні вхідні двері, тощо); спостерігають за вікнами (відкриті штори/жалюзі вечорами, спостерігають за світлом на наявність власників вдома, коли вони повертаються); слухають навідника; перевіряють кореспонденцію; розпитують дітей; ставлять контрольні «маячки» на двері (це можуть бути нитка, папірець у дверях, тощо).
Ніколи не зберігайте в квартирі в одному місці значні суми грошей, ювелірні вироби. Обмежте коло осіб, яким відомо про цінності, що зберігаються у вас. Також, пам’ятайте, що найчастіше злочинці перевіряють наявність грошей в шафах під постільною білизною, сервантах, книгах, одязі, вазах, у побутових приладах на кухні. Тому будьте креативними, подивіться на своє житло інакше, оберіть більш надійну «схованку». За можливості, встановіть сейф.
Якщо, прийшовши додому, Ви помітили, що квартиру пограбували, то ні в якому разі до неї не заходьте. Прислухайтеся, чи покинули злочинці її. Якщо Ви чуєте, що в квартирі хтось є, і є можливість закрити двері на ключ, закрийте їх. Ключ залиште у замку! І одразу викличте поліцію. Переконайтеся, що поруч немає «сторожа» на поверх вище або біля вхідних дверей у під’їзді. Якщо помітите підозрілу, невідому особу, не привертайте увагу, удайте, що йдете до сусідів вище, подзвоніть їм у двері та зайдіть. Коли приїде наряд поліції увійдіть до помешкання після них і не чіпайте речі, не поспішайте наводити лад. Правоохоронні органи повинні побачити та зафіксувати всю картину злочину та зняти відбитки пальців.
Пам’ятайте, що мінімізувати завдану крадіжкою шкоду під силу кожному, особливо подбавши про себе завчасно. У будь-якому разі кожна людина повинна бути пильною та обережною. Найбільш дієвим способом захиститися від «квартирних» крадіжок –  це Ваша уважність, хороші стосунки з сусідами, сигналізація і надійний замок.

Заступник керівника Жмеринської
місцевої прокуратури