Консультує Жмеринська місцева прокуратура

Дата: 25.09.2019 15:24

Питання відумерлої спадщини

Земельні відносини завжди були та залишаються актуальним аспектом суспільного життя, та одним із найважливіших об’єктів правового регулювання. Їх характер й особливості значною мірою зумовлені специфікою об’єкта – землі, яка виконує багатоаспектні функції. При цьому від якісного та правового режиму використання землі багато в чому залежить екологічне та фінансове благополуччя кожної людини, суспільства та держави в цілому.

З огляду на важливість питання додержання вимог чинного земельного законодавства при розпорядженні та використанні земельних ресурсів, вказана сфера є пріоритетним напрямком у роботі прокуратури.

Доволі часто голови сільських та селищних рад стикаються із ситуацією, коли потенційні спадкоємці не заявляють свої права на земельні ділянки, або сільська рада не володіє інформацією щодо потенційних спадкоємців, чи взагалі спадкоємці відсутні.

Така земля, що втратила свого власника, відповідно до чинного законодавства, називається «відумерлою спадщиною». Її площа щороку зростає. Значною мірою це зумовлено непростою демографічною ситуацією, що склалася у селах.

Аграрні експерти називають різну кількість земель, спадщину на які не було переоформлено. У деяких регіонах України «нічийні» землі можуть становити навіть до 20% від загальної площі розпайованих ділянок.

У даний час, така ситуація з фінансової точки зору призводить до зменшення щорічних надходжень до бюджетів внаслідок того, що земельні ділянки або не використовуються, або використовуються без будь-яких законних підстав.

Органи місцевого самоврядування дуже часто не знають, як скористатися своїми правами на визнання спадщини відумерлою. Хоча насправді якби територіальні громади оформили на себе права на ці земельні ділянки, вони могли б надавати їх сільській молоді, людям, які нині переїжджають у сільську місцевість і прагнуть самостійно вести сільське господарство. І через це маємо й економічні проблеми: немає надходжень до бюджету, земля перетворюється на «мертвий» актив.    Тому вважаю, що на даний час, сільські ради будуть зацікавлені зробити упорядкування таких земель та вживатимуть вичерпні заходи щодо розшуку власників, спадкоємців, а вразі відсутності таких спадкоємців та наявності підстав, передбачених законом - визнавати спадщину відумерлою, оскільки їх подальше використання у майбутньому поповнюватиме бюджет територіальної громади та приноситиме користь людям.

В свою чергу, Жмеринська місцева прокуратура, завжди при зверненні представників сільської ради надаватиме допомогу у вказаній сфері.

Заступник керівника Жмеринської
місцевої прокуратури