Консультує Жмеринська прокуратура

Дата: 23.09.2019 15:18

Неповнолітні у кримінальному процесі

Особливості порядку кримінального провадження щодо неповнолітніх обумовлені передусім особливостями суб’єкта кримінального правопорушення.

Безсумнівно, позитивним моментом у процесу гуманізації кримінальної юстиції щодо неповнолітніх став Кримінальний процесуальний кодекс України, який набрав чинності 20.11.2012. Ефективні правові заходи, які на сьогоднішній день суд застосовує щодо неповнолітніх, можуть реально сприяти попередженню вчинення ними нових злочинів та виправленню підлітків. З метою захисту прав дітей в кримінальному процесі встановлені додаткові гарантії щодо підвищення виховного впливу у такому проваджені через створення доброзичливого до дитини середовища і процесу, в межах якого здійснюється кримінальне провадження щодо осіб, молодших вісімнадцяти років.

Фізичний, розумовий і психічний розвиток неповнолітніх обумовлює нестійкість їх характеру, незрілість мислення, схильність до наслідування поведінки старших за них і дорослих осіб, бажання показати себе самостійним і намагання звільнитися від контролю та опіки з боку батьків, вихователів, низька самоповага, неадекватна самооцінка, недостатній життєвий досвід та інші подібні риси, а також неможливість повною мірою самостійно захищати свої права та законні інтереси.

Відповідно до п.п. 11, 12 ч.1 ст.3 КПК України малолітня особа – це дитина до досягнення нею чотирнадцяти років, неповнолітня особа – це малолітня особа, а також дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Із матеріалів кримінальних проваджень вбачається, що вікові особливості неповнолітніх значно впливають на мотивацію їхніх вчинків. Найбільш поширеними злочинами серед неповнолітніх залишаються крадіжки, які найчастіше скоюються для заволодіння престижними речами (мобільними телефонами, ноутбуками, планшетами). Значною мірою сприяють вчиненню злочинів неповнолітніми такі обставини, як безконтрольність з боку батьків, незайнятість підлітків, вживання ними алкогольних напоїв, проблеми в сім'ях, безробіття батьків і відсутність у них коштів на утримання дітей.

Кримінальний процесуальний закон містить низку норм, які регламентують необхідність з'ясування як під час досудового слідства, так і під час судового провадження  умов життя та виховання неповнолітнього підозрюваного (обвинуваченого), повних та всебічних відомостей про його особу, стан здоров'я та рівень розвитку, соціально-психологічні риси  .

Забезпечуючи дотримання міжнародних правових норм досудове розслідування  щодо неповнолітньої особи здійснюється  спеціально уповноваженим на здійснення досудового розслідування щодо неповнолітніх слідчим, а судовий розгляд – відповідним суддею. Нагляд за здійсненням досудового слідства здійснює прокурор, на якого наказом керівника покладено обов'язок захисту прав і свобод дітей.

У кримінальному провадженні щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні  кримінального правопорушення у віці до 18 років, участь захисника є обов’язковою з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою.

У разі затримання неповнолітньої особи уповноважена службова особа, що здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це його батьків або усиновителів, опікунів, піклувальників, орган опіки та піклування.

Якщо обвинуваченим є неповнолітній, суд може прийняти рішення про здійснення судового провадження у закритому судовому засіданні  впродовж усього періоду розгляду справи в суді.

До неповнолітньої особи не може бути застосовано примусовий привід свідка.

Окрім того, нормами КПК України передбачена особлива процедура допиту неповнолітніх та малолітніх осіб. Допит малолітньої чи неповнолітньої особи проводиться  обов’язково у присутності  законного представника, педагога або психолога, а за необхідності – лікаря, і не може продовжуватися без перерви понад одну годину, а загалом – понад дві години на день.

Таким чином, кримінальні провадження про суспільно небезпечні діяння, вчинені неповнолітніми, визначаються як особливим підходом до захисту їх прав, так і особливостями їх особистісного та вікового статусу.

Кожна стадія кримінального процесу покликана захищати дитину від необґрунтованих дій державних органів, з одного боку, і з іншого - від повторного скоєння злочину.

Прокурор Барського відділу
Жмеринської місцевої прокуратури