ОТГ Вінниччини вивчають гендерно орієнтоване бюджетування

Дата: 17.04.2019 15:40

Дводенний тренінг для представників фінансових підрозділів ОТГ Вінниччини розпочався у Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України. Навчальна зустріч присвячена гендерно орієнтованим підходам у бюджетному процесі територіальних громад.

Спікерами тренінгу виступають радник з місцевих фінансів Вінницького ЦРМС Інна Святна та експертка Проекту «Гендерне бюджетування в Україні» Мар’яна Колодій.

Впродовж двох днів учасники ознайомляться із завданнями Проекту «Гендерне бюджетування в Україні», проведуть вікторину «Реалії забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків в Україні та ОТГ», а також ознайомляться із проблемами забезпечення ґендерної рівності з огляду на місцеві бюджети.

На початку тренінгу учасників привітав Олег Левченко – директор Вінницького ЦРМС. Він наголосив на збалансуванні ролі жінки і чоловіка з оглядуна місцеві бюджети і підкреслив, що нові підходи в бюджетуванні даютьможливостідля ефективного використання ресурсів та розвитку територій в цілому.

Під час зустрічі експерти презентували учасникам досвід Швеції із застосування гендерно орієнтованого підходуу бюджетуванні. Про це розповіла Мар’яна Колодій,  експерт  Проекту «Гендерне бюджетування в Україні», який  виконується в Україні і фінансується урядом Швеції.

«2 січня 2019 року Міністерство фінансів видало наказ №1 з рекомендаціями щодо впровадження гендерного аналізу до бюджетних програм для головних розпорядників коштів, переважно – на державному рівні.  Разом з тим, у перспективі – це стосуватиметься і фінансистів місцевого рівня, в тому числі і ОТГ. Гендерно орієнтоване бюджетування – це інструмент, який  при формуванні бюджету громади враховує потреби, інтереси та можливості різних груп жінок та чоловіків.  У Швеції підрахували, що більшість чоловіків пересуваються на авто, а жінки здебільшого дістаються  до роботи, садочків  - пішки, або громадським транспортом разом із дітьми. Таким  чином, чоловіки  використовують проїжджу частину, а жінки і діти - тротуари. Тож плануючи свої витрати на прибирання  чи ремонт тротуарів, доріг громада має врахувати пріоритетні інтереси,  а відтак  і справедливо використовувати фінанси», - пояснила Мар’яна Колодій.

За словам експертів, в Україні проаналізовано 85 цільових бюджетних програм і в 60 з них було внесено відповідні зміни за ознаками гендерних підходів. Інна Святна, радник Вінницького ЦРМС з місцевих фінансів акцентувала увагу на низьких темпах застосування гендерно орієнтованого бюджетування  на місцевому рівні.

«Стратегія розвитку державних фінансів» до 2019 року включає питання гендерних підходів у форрмування бюжетних програм, а це дозволяє забезпечити ефективний розподіл і прозорість використання бюджетних коштів. Практичний досвід, що вже є у східних областях, доводить ефективність даних методик і показуєможливості залучення додаткових ресурсів. Зокрема – грантові кошти на впровадження ініціативу сфері жіночої зайнятості, охорони здоров’я та інших напрямків. Такі активності сприятимуть  збалансованому розвитку територій та оптимальному використанню місцевих бюджетів», -  підкреслила Інна Святна під час виступу.

В ході заходу представники фінансових служб вивчатимуть сутність та принципи ґендерно орієнтованого бюджетування, а також переглянуть відеофільмпроміжнародний та вітчизняний досвід впровадження ґендерно орієнтованого бюджетування,отримають методичні рекомендації від експертівщодо застосування ґендерного підходу під час організації бюджетного процесу в ОТГ Вінниччини.