Тиврівський район, Вінницька область

Легальна праця та соціальна захищеність

Переглядів: 49

Гарантоване право кожному громадянину заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від встановленої законом, визначено у статті 43 Конституції України. Мінімальна заробітна плата - державна соціальна гарантія, обов’язкова на всій території України для суб’єктів господарювання усіх форм власності та дорівнює мінімальному розміру оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Статтею 8 Закону України про Державний бюджет України на 2018 рік встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2018 рік: місячний - 3723 грн., погодинний - 22,41 грн.

Проте деякі роботодавці ігнорують зазначені норми і змушують робітників працювати без оформлення трудових відносин, видають працівникам зарплату готівкою «у конвертах». У цьому випадку йдеться про «тіньові» заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відповідні відрахування.

Ухиляючись від оформлення трудових відносин з найманими працівниками, роботодавець позбавляє їх права на основну та додаткову відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу, на допомогу по безробіттю, на соціальні гарантії, встановлені колективним договором, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та пенсійне забезпечення. Погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики, пов’язані з захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин.

Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Статтею 265 КЗпП України передбачено відповідальність юридичних та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю з порушеннями законодавства про працю у вигляді штрафу. Накладатиме їх Державна інспекція з питань праці без рішення суду у розмірі від 1 до 30 мінімальних заробітних плат.

Для роботодавця, згідно з новими нормами у законодавстві про працю, кожен нелегальний працівник обійдеться у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01.01.2018  – 111690 грн.), за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. При чому, сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю, тобто і роботодавці і наймані працівник мають зрозуміти, що легалізації праці та заробітної плати альтернативи немає.

Якщо раніше для укладення трудового договору було достатньо лише видання наказу чи розпорядження власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу або ж фактичне допущення працівника до роботи, то тепер законодавством (ст.24 КзПП) для виникнення трудових відносин передбачено укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (Державної фіскальної служби) про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Шановні роботодавців - легалізуйте зайнятість населення та відмовтесь від виплати зарплати «в конвертах». Це дозволить: зняти соціальну напругу, громадянам отримати реальну соціальну підтримку. Пропонуємо негайно зареєструвати належним чином трудові відносини зі своїми найманими працівниками. У випадку не виконання вимог законодавства  контролюючі органи будуть застосовувати всі заходи впливу за порушення законодавства з праці у межах своєї компетенції.

Звертаємо увагу працівників - для реалізації своїх трудових прав та забезпечення належного рівня свого майбутнього ви повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства. У разі відмови роботодавця, кожен громадянин має право звернутися до компетентних державних органів за захистом своїх конституційних прав (управління Держпраці в області, Національної поліції України в області), а також до суду.

А також спеціалісти управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації завжди готові надати відповідні консультації щодо застосування трудового законодавства у межах своєї компетенції (смт Тиврів вул. Тиверська 32А, E-mail:0505tyvrovupszn@vin.gov.ua).

за матеріалами

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації