Тиврівська Районна Державна Адміністрація
Вінницька область, Тиврівський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Клуб голів ОТГ: керівники громад та експерти обговорили перспективи децентралізації на Вінниччині

Дата: 25.04.2019 15:15
Кількість переглядів: 163

Чергове засідання Клубу голів ОТГ відбулось у Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування за сприяння Програми « U-LEAD з Європою». Зустріч була присвячена обговоренню результатів децентралізації та нових викликів реформи місцевого самоврядування на період 2019-2021 року. 

У засіданні взяли участь голови ОТГ, секретарі рад, виконавчих органів ОМС, представники  Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, експерти  - Юрій Ганущак – директор Інституту розвитку міст  та Іван Лукеря – експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіоні України, фахівці Вінницького ЦРМС.

Учасників Клубу привітав директор Центру – Олег Левченко, який  презентував огляд головних викликів щодо створення  економічно сильного  місцевого самоврядування  у Вінницькому  регіоні.

Під час заходу для дискусії було запропоновано питання  Перспективного плану формування територій громад Вінницької області, укрупнення районів,  створення спроможних громад в регіоні та  актуальних законопроектів, що складають базу  подальшого розвитку децентралізації в Україні. Крім того,  в ході засідання було обговорено  ризики та подальші кроки у напрямку фінансової стабільності ОТГ Вінниччини.

Про перспективи та завдання  реформи місцевого самоврядування на найближчий період розповів Іван Лукеря – експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіоні України. Він наголосив на трьох актуальних напрямках -  затвердження територій спроможних громад по всій території України,  визначення меж нових районів та зміни до Конституції в частині адміністративно-територіального устрою.

«Реформа з децентралізації продовжиться, адже це успішна ініціатива, що визнана на міжнародному рівні.  Більше того, варто зазначити, що  останні 5 років ми дотримуємось прийнятої у 2014 році Концепції реформування  місцевого самоврядування, в тому числі і щодо повноважень районів,  за якими закріплювався вторинний рівень медицини та школи інтернатного типу, все решта – повноваження  місцевого рівня. Щодо медицини  - був змінений підхід   і на сьогодні  фінансування здійснюється через Національну службу охорони здоров’я.  Щодо освіти – рамковим  законом про загальну середню освіту  визначаються єдині підходи  для всіх закладів. Таким чином,  підстави для функціонування   районів,  як окремих органів місцевого самоврядування звужуються. Тому реформа сьогодні зосереджується на затвердженні територій ОТГ, укрупненні районів та законодавчого закріплення  нового  адміністративно-територіального устрою . По всій країні, більше 83% вже затверджені перспективні плани, що покривають 100% територій  і вибори  2020 року мають пройти на новій територіальній основі. Останній термін для визначення цих питань –кінець поточного року, або весна  2020», - зазначив Іван Лукеря.

На необхідності поглиблення реформи з децентралізації наголосив під час виступу і  Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку міст.

«Законопроект про зміни до адміністративно-територіального устрою підготовлений. Але навіть якщо його не приймуть,  поступ реформи доводить звуження інтересів  районних органів влади і в перспективі   вони мають перебрати на себе функції префектур, тобто органів контролю за законністю рішень органів місцевого самоврядування. В цілому, потрібно розуміти, що децентралізація – це процес, що  дає поштовх енергії  місцевого самоврядування і тут неможливо   наказати, а потрібно супроводжувати. Цим власне займається Уряд, який є головним генератором реформи, а районні адміністрації, як інструменти  реформ,  мають долучитися та скоординувати зміни на місцях», - зауважив Юрій Ганущак та відповів на численні запитання керівників ОТГ області щодо  фінансової децентралізації,  законодавчих норм процесу об’єднання та приєднання громад, окремих аспектів господарювання та  повноважень ОТГ.

Під час засідання Клубу , голова Асоціації  органів місцевого самоврядування Вінницької області Віктор Вікалюк окреслив головні завдання та плани  щодо впровадження реформи з децентралізації на Вінниччині та запросив  ОТГ до співпраці. Голови громад поділились актуальними проблемами  господарювання на сучасному етапі та презентували плани  на майбутнє.

«Ми впевнено рухаємось по шляху розвитку території. Останній проект, який впроваджуємо – це  енергозбереження, переходимо на використання  геоенергії, встановлюємо нові котли і систему опалення, на що витратили  2,5 млн. грн. і , за нашими підрахунками , за 2-3 роки опалення  закладів в ОТГ буде безкоштовним. У червні  ми відкриваємо ЦНАП, який збудували  за кошти  ОТГ  і Програми «U-LEAD з Європою», але найбільш дороговартісний проект, що реалізували за час створення громади – це ДНЗ «Золота рибка», у який вкладено 16 млн. грн.і його теж відкриємо влітку. Незабаром проведемо міжнародний етнофестиваль та ряд заходів для мешканців ОТГ. Децентралізація – це поштовх для позитиву  і , головне – можливості для розвитку, які з’явились із створенням ОТГ», - повідомив  учасник засідання Клубу, Василь Романюк, голова Якушинецкої  сільської ОТГ.

 «Більше трьох років, як об’єдналася громада, але залишились деякі непорозуміння з районами. Адже громада створила свої  виконавчі органи і повністю взяла повноваження щодо обслуговування населення та вирішення всіх господарських  питань  з життєзабезпечення території.  От у нас 37 працівників в раді, адміністрації  фінансують 60 чоловік і більше апарату, але ж населення  у них немає і це втрати бюджету. Крім того, не визначені окремі питання реєстрації та перереєстрації підприємств у межах району,  це вже прямі втрати по надходженню ПДФО до бюджету ОТГ.  Тобто, є ряд питань, які мають бути вирішені на центральному рівні, адже варто розуміти, що зворотнього шляху  децентралізації немає і втрати часу для розвитку територій невиправдані», - зазначив  Анатолій Шамалюк, голова Калинівської міської ОТГ.« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень