Тиврівська Районна Державна Адміністрація
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Обережно борщівник!

Дата: 18.06.2019 14:07
Кількість переглядів: 130

Борщівник Сосновського - багаторічна рослина родини зонтичних,  трапляється майже на всій території України -  на луках, берегах річок, обабіч доріг.

У 40-их роках минулого століття борщівник був привезений в нашу країну з Кавказу для масового вирощування як силосної культури для тваринництва. Однак, керівництво тодішніх колгоспних об'єднань, незважаючи на всі перестороги науковців, допустилось помилки: виявилось, що поїдаючи корм, виготовлений з борщівника, корови давали молоко з гірким присмаком, яке було непридатним для споживання як і людьми, так і тваринами. Тому запроваджену культуру покинули напризволяще.

Як виявилось згодом, рослина ще й отруйна. Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки, які під дією ультрафіолетового випромінювання набувають токсичних властивостей. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння) та водянисті пухирі. Опіки з'являються на уражених ділянках тіла не відразу після контакту, а через 1—2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.

Запобіжні заходи:

 - Не торкайтесь до оманливо м'якого листя борщівника  оголеними руками!

 - Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним

 - Попереджайте про небезпечну рослину своїх і чужих дітей, дорослих

 - Не використовуйте листя борщівника як серветки, ніколи не витирайте ним руки чи ноги

 - Працюйте з рослиною тільки в щільному одязі, окулярах і гумових рукавичках.

На побутовому рівні ставлення до цієї рослини має бути карантинним: необхідно всіма можливими методами запобігти її розповсюдження, систематично скошувати, перерізати товсті корені на глибині 10-15 см (це забезпечує знищення рослини), заборонити випас худоби у місцях поширення (молоді листки поїдають вівці та корови і це відображається на якості молока). Винищення борщівника не вплине на екосистему нашої країни, адже борщівник Сосновського — це культивована культура.

Перша медична допомога при ураженні борщівником:

 - Довго і ретельно промивати водою місце контакту, з милом або піною для вмивання.        Якщо з'явилися пухирі, то мочити їх не можна.

    - Обробити уражені ділянки шкіри розчином спирту, марганцівки або фурациліну. Це допоможе знежирити шкіру і послабити дію подразника.

     - Змастити уражені ділянки засобами проти опіків («Рятувальник», «Пантенол», тощо)

     - Приховати пошкоджені ділянки від будь-якого потрапляння сонячних променів. Сонце посилює дію отрути, тому було б добре зовсім уникати перебування на сонці наступні 48 годин.

    -  Необхідно обов'язково приймати протиалергічні (антигістамінні) препарати. Адже рослина має серйозну алергенну дію і може призвести до появи загальних і місцевих реакцій. Перед прийомом ліків потрібно проконсультуватись з лікарем!

   -  При потребі вживати протизапальні ліки, якщо такі порекомендує лікар.

Категорично заборонено:

- Самостійно розкривати пухирі, адже це сприяє розвитку інфекції, а також уповільнює відновні процеси.

 - Прикладати глину чи землю, робити сечові або молочні примочки, змащувати рани жиром. Це збільшує ймовірність занесення інфекції.

Лікування опіку від борщівника проводиться виключно після звернення за медичною допомогою. Опіки від цієї рослини не лікуються, як звичайні, ( наприклад, від ошпарювання окропом) , при лікуванні уражень рослинними отрутами, зокрема, борщівником, застосовуються зовсім інші методи лікування.

 

Немирівський міжрайонний відділ
лабораторних досліджень


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень