Обережно! Блискавка!

Дата: 06.06.2019 12:48

Блискавка – це гігантськийелектричний розряд, що виникає  внаслідок  електризації  атмосфери  під  час  грози. Електричні розряди під час грози несуть постійну загрозу людям.

Про­ходження заряду блискавки через людину найчастіше закінчується миттєвою смертю у зв’язку з термічним ураженням внутрішніх органів. У деяких випадках можливе короткочасне припинення дихання.

Існують прості правила поведінки, виконання яких практично унеможливить трагічне зіткнення з грозовим розрядом.

1.  Якщо ви перебуваєте на відкритій місцевості, то:
  • Не ховайтеся в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах, тим більше серед острівців дерев, краще в такому випадку затаїтись у якомусь заглибленні.
  • Якщо вас двоє, троє чи більше, - не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці – можливе ураження блискавкою спричинить трагедію одному, а не всім, бо розряд, як відомо, перебігає через контакт людських тіл.
  • Бігти до сховища слід нешвидко і злегка пригнувшись, а не випростано у весь зріст – розряди контактують із вищими точками, якою і може бути людська голова.
  • Під час грози ніколи не ховайтеся біля металевих споруд, конструкцій, під залізними опорами електропередач та мостів, не торкайтесь дротяних огорож та інших об’єктів з металу.
  • Якщо гроза застала вас на човні в річці або ви плавали в цей час, то найнебезпечніше – вибратися з води на берег, але якщо це неможливо, то намагайтеся на човні сидіти нерухомо, а вплав слід добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками.
  1.  Якщо ви перебуваєте в приміщенні, то:
  • Негайно зачиніть всі кватирки, вікна, двері;
  • Вимкніть всі електроприлади;
  • Утримайтеся дзвонити по телефону, але якщо вже біда примусила викликати "швидку допомогу" чи пожежну бригаду, то зробіть це одразу ж після чергового грозового розряду, швидко використавши невеличку паузу до наступного.

При ураженні блискавкою потерпілому необхідно  надати допомогу:

• розстібнути одяг, укласти на спину, підкласти валик із одягу під шию, щоб створити кращу прохідність шляхів дихання;
  • очистити порожнину рота від крові, слини, блювотних мас за допомогою бинта або носової хустки, обгорнутої на вказівний палець;
  • у разі відсутності дихання розпочати штучне дихання способом "рот у рот" або "рот у ніс";
  • у разі зупинки серця негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання;
  • не можна закопувати постраждалого в землю;
  • в будь-якому випадку негайно звернутись за допомогою лікаря.

Навчально-методичний центр цивільного захисту

та безпеки життєдіяльності Вінницької області спільно

з Департаментом цивільного захисту облдержадміністрації

1.  Якщо ви перебуваєте на відкритій місцевості, то:
  1.  Якщо ви перебуваєте в приміщенні, то:
  • Негайно зачиніть всі кватирки, вікна, двері;
  • Вимкніть всі електроприлади;

При ураженні блискавкою потерпілому необхідно  надати допомогу:

• не можна закопувати постраждалого в землю;
  • в будь-якому випадку негайно звернутись за допомогою лікаря.

Навчально-методичний центр цивільного захисту

та безпеки життєдіяльності Вінницької області спільно