Прокуратура стоїть на захисті інтересів держави у бюджетній сфері

Дата: 25.03.2019 12:07

Жмеринська місцева прокуратура в межах реалізації функції представництва інтересів держави в суді згідно положень ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» постійно вживає заходів представницького характеру з метою захисту інтересів держави в бюджетній сфері та принципово реагує на факти порушень господарюючими суб’єктами вимог податкового законодавства, що полягають в систематичній несплаті податкових платежів, в тому числі орендної плати за користування суб’єктами господарювання землями державної та комунальної власності на території Жмеринського району.

Відповідно до положень Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до положень Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів належить податок на майно, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування. В свою чергу Податковим кодексом  України визначено, що податок на майно, яким є плата за землю, належить до місцевих податків.
Поряд із цим, зменшення податкових надходжень з плати за землю до дохідної частини місцевого бюджету органу місцевого самоврядування внаслідок невиконання своїх обов’язків з боку недобросовісного орендаря  призводить до збільшення дефіциту місцевого бюджету і необхідності його трансфертного доповнення за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, Жмеринською місцевою прокуратурою за результатами опрацювання інформації органу державної фіскальної служби України та селищної ради Жмеринського району скеровано до суду позовну заяву в інтересах держави в особі Головного управління ДФС у Вінницькій області про стягнення з суб’єкта господарювання понад 2 млн. грн. податкового боргу з орендної плати за землю.
Врахувавши позицію прокуратури, Вінницьким окружним адміністративним судом позов прокуратури в інтересах держави задоволено в повному обсязі та винесено рішення про стягнення податкового боргу до бюджету, що відповідає державним інтересам.
Наразі робота органів прокуратури області щодо захисту інтересів держави в сфері бюджетних відносин триває.

Прокурор Жмеринської
місцевої  прокуратури