Відповідальність за булінг

Дата: 27.03.2019 12:00

19 січня 2019 року набув чинності закон № 2657-VIII про протидію булінгу.

Згідно із законом, булінг/цькування - діяння учасників освітнього процесу, які полягають в психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, в тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, які вчиняються стосовно малолітньої або неповнолітньої особи або такою особою щодо інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.

Відтепер штраф за булінг - 850-1700 грн. або громадські роботи на 20-40 годин. Якщо порушувала група осіб або ж це сталося повторно протягом року, то штраф становитиме 1700-3400 грн. або громадські роботи на строк 40-60 годин.

Якщо порушники - підлітки у віці від 14 до 16 років, передбачені такі ж санкції, але їх будуть накладати на батьків або опікунів.

Крім того, передбачено штраф для керівника закладу освіти, якщо він не повідомить в органи Національної поліції про факти булінгу. Санкція передбачає штраф 850-1700 грн. або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.

У законі "Про освіту" передбачили типові ознаки булінгу (цькування): систематичність (повторюваність) дії; наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності); дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування інтересам потерпілого кривдника та/або заподіяння соціальної ізоляції потерпілого. Щоб протидіяти булінгу, розширили права та обов'язки учасників освітнього процесу.

Так, засновник закладу освіти повинен надати психолого-педагогічні послуги булерам або ж тим, хто став свідком чи жертвою булінгу.

Прокурор Жмеринської
місцевої прокуратури