Тиврівська Районна Державна Адміністрація
Вінницька область, Тиврівський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

На Вінниччині 70% від зібраної озимої пшениці належить до продовольчої групи та відповідає стандартам якості

Дата: 08.08.2018 16:29
Кількість переглядів: 254

Сьогодні, 8 серпня, у приміщенні Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференція щодо проведення в області жнивної кампанії та рівня якості зерна врожаю поточного року.

В обговоренні вищезазначених питань взяли участь директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації Микола Ткачук, начальник ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Григорій Сидорук, директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН України Олександр Корнійчук,  начальник  відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Володимир Телефус.

Під час прес-конференції Микола Ткачук поінформував присутніх про стан посівів сільськогосподарських культур, якість збіжжя та хід проведення жнив на Вінниччині: «Завдяки сприятливим погодним умовам на сьогодні в області пришвидшено завершення збору ранньої групи зернових та зернобобових культур. Вже найближчим часом Вінниччина матиме понад 2 млн. тонн валу зерна. Зокрема, збір озимої пшениці, середня врожайність якої становить 50,3 ц/га, буде здійснено у межах близько 20 тис. га. від запланованих площ. Варто зазначити, що цьогоріч спостерігається підвищення показників збирання врожаю озимої та ярої пшениці, порівняно з відповідним періодом минулого року. Наразі ми маємо потужну матеріально-технічну базу, адже на полях працює понад 1,5 тис. одиниць високопродуктивних зернозбиральних комбайнів. Тому вже протягом кількох діб збирання ранньої групи зернових та зернобобових культур в області буде завершено».  За словами Микола Ткачука, в області також зібрано озимий ячмінь та намолочено понад 136 тонн зерна, натомість збір ярого ячменю в області завершується.  Згідно з інформацією Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА,  на Вінниччині вже зібрано  озимий ріпак на площі 75,1 тис. га, що становить 97,8 % від прогнозованої  площі 76,7 тис. га. Намолочено 231,7 тис. тонн при урожайності 30,9 ц/га.

За словами посадовця, в області вже намолочено понад 1,5 млн тонн озимої пшениці, 70%  якої належить до продовольчої, а близько 25 – 30%  - до фуражної. Згідно з результатами лабораторних досліджень Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН України, випадків ураження зерна сажковими грибами не виявлено. Під час прес-конференції Микола Ткачук також акцентував увагу на  якості насіння та зазначив про особливості спекуляцій під час встановлення ціни на зерно з використанням безпідставних тверджень про ураження сажковими грибами.

У свою чергу Григорій Сидорук поінформував присутніх про належне проведення контролю за якістю зерна і посівного матеріалу з боку ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області: «Було проведено 6 досліджень насіннєвого зерна в лабораторних умовах, відповідно до яких ураження сажковими захворюваннями не виявлено. У шести випадках досліджень товарного зерна, лише в одному зразкові виявлено невеликий відсоток вірогідності цього захворювання, що також допустимо у межах норми».Григорій Сидорук також порекомендував власникам зерна та товаровиробникам звертатися до арбітражних лабораторій, кваліфіковані фахівці яких можуть надати достовірну інформацію за результатами досліджень. 

Під час прес-конференції Олександр Корнійчук також зупинився на питанні маніпуляцій цінової політики та поширенні неправдивої інформації щодо ураження зернових сажковими грибами: «Інститут кормів постійно проводить моніторинг стану посівів та надає відповідні довідки Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА про стан сільськогосподарських культур. Варто зазначити, що не було ніяких передумов розвитку сажкових грибів у посівах зернових колосових ярих чи озимих культур. Жодних ознак ураження посівів сажковими грибами не було». За словами Олександра Корнійчука, ураження сажковими грибами не залежить від погодних умов, але на період початку жнив такої загрози не було виявлено, адже рослини знаходилися в належному стані росту та розвитку. Крім цього, в Україні поширені понад 5 видів сажкових грибів, тому відповідні лабораторії повинні вказувати на конкретний вид сажки у результатах досліджень, інакше висновки будуть необґрунтованими. Також для визначення спор необхідно проведення відповідних методик з використанням певних хімічних реагентів, тому лише візуально визначити вид та обсяг ураження зернових культур неможливо.  Також Олександр Корнійчук зазначив, що  іноді зернові культури можуть бути уражені сапрофітними грибами, вплив яких знешкоджується під впливом сонячної радіації. Загалом, інформація про ураження озимої пшениці на Вінниччині сажковими грибами не відповідає дійсності, адже фітопатологами Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН України також не було виявлено ознак ураження зернівки спор даного виду грибів.  Крім цього, аграріями використовуються апробовані технології та відповідні речовини, які надають можливість ліквідувати збудника хвороби рослин на початковій стадії та запобігти його поширенню.

Начальник  відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Володимир Телефус також підтвердив відсутність сажкових захворювань та зазначив, що під час тривалих дощів в період достигання і зберігання зерен колосових культур, може розвиватися оливкова пліснява, яку варто відрізняти від сажкових грибів шляхом проведення мікологічної експертизи. 

Загалом, останнім часом ціна на пшеницю ІІІ класу зросла на 17%, IV класу – на 22%, ячменю – на 36% (вартість ячменю становить понад 6 тис грн за тонну). Натомість, ціна пшениці ІІ – ІІІ класу складає від 5,5 до 6 тис. грн.

 Під час прес-конференції, окремо Микола Ткачук зупинився на підготовці області до сезону цукроваріння. За його словами, готуються до нового сезону Жданівський, Іллінецький, Гайсинський, Крижопільський та Юзефо-Миколаївський заводи.

За інформацію Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА, на Вінниччині розпочато підготовку до посівної кампанії, зокрема, озимих культур.  Загалом, вінницькі аграрії планують посіяти 353.9 тис. га озимих зернових, з яких: пшениці озимої - 320.4 тис. га, озимого ячменю – 31 тис. га та 2,5 тис. га. жита озимого.

Крім того, планується збільшити посіви озимого ріпаку до 78 тис. га, що перевищує минулорічний показник на 1,8 тис. га. Між іншим, ґрунти області, що входять до площі понад 70 тис. га, вже підготовлено під посіви озимих колосових культур.  Зокрема, під ріпак відведено майже 40 тис. га відповідних площ, з яких вже засіяно 2,5 тис га. Варто зазначити, що у Бершадському р-ні вже засіяно 2,1 тис. га озимого ріпаку, що є одним із найвищих показників серед районів області.

Для проведення посіву озимини необхідно забезпечити понад 100 тис. тонн якісного насіння колосових культур, а також  0,5 тис. тон насіння озимого ріпаку.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень