Тиврівський район, Вінницька область

Біпатриди - проблема подвійного громадянства

Переглядів: 106

Біпатриди - особи, які згідно міжнародного права, мають одночасну належність до громадянства двох або більше держав.

Проблема подвійного громадянства (біпатризму) в Україні за останні роки набуває все більшої актуальності, що обумовлено насамперед особливостями розвитку держави, яка перебуває на шляху становлення.

Біпатризм, як поширене явище в Україні має свої особливості. В першу чергу воно гальмує процес формування спільних цінностей, пріоритетів розвитку нації та, відповідно, єдності народу. Інститут біпатризму нівелює міцність стійкого юридичного зв'язку між громадянином і державою. Наслідком практики набуття подвійного громадянства можуть стати міжнародні конфлікти, послаблення спроможності держави впливати на своїх громадян, а також захищати їхні інтереси за кордоном. Біпатризм часто використовується для ухилення від обов'язків громадянина перед державою (військова служба, сплата податків), для полегшення кримінальної діяльності. Слід зазначити, що біпатриди користуються правами і виконують обов'язки відносно держав, громадянами яких вони є.

У пункті 1 ст. 2 Закону України "Про громадянство України" одним із визначальних принципів законодавства України про громадянство є принцип єдиного громадянства. Громадянин України, що набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, у правових відносинах з Україною залишається лише громадянином України; якщо ж іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він також визнається лише громадянином України.

У зв'язку з цим значну увагу слід звернути на статтю 19 «Підстави для втрати громадянства України» вищезазначеного Закону. Зокрема в диспозиції даної статті, підставами для втрати громадянства України визначено: добровільне набуття повнолітнім громадянином України громадянства іншої держави; набуття громадянства України внаслідок обману; добровільний вступ на військову службу іншої держави.

Існують відмінності і у правовому статусі іноземців, які постійно проживають в Україні (іммігрантів), та іноземців, що перебувають в Україні тимчасово. Так, згідно Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" тільки іммігранти прирівнюються до громадян України у праві на трудову діяльність (ст. 8), на охорону здоров'я (ст. 10), на житло (ст. 12), на освіту (ст. 14). На відміну від цього іноземцям, які тимчасово перебувають на території України, медична допомога надається платно, якщо інше не встановлено міжнародними угодами України.

Слід зауважити, що громадянам України, які при перетині українського кордону використовують другий паспорт, не має значення чи це румунський, чи російський, варто пам'ятати, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» документами, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; проїзний документ дитини; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка.

Тому у випадку пред'явлення громадянином України паспорту громадянина іншої держави такі дії кваліфікуються, як незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України,

Як правило, у міжнародній практиці вважається, що особа, котра має подвійне громадянство, повинна насамперед керуватися законами тієї країни, у якій вона мешкає на цей час. Однак, як свідчить міжнародна юридична практика, нерідко виникають ситуації, коли необхідність виконувати закони одночасно двох держав призводить до суперечності й людина опиняється перед складним вибором: закон якої країни порушити, щоб не порушити законів іншої.

Заступник керівника Жмеринської місцевої прокуратури

юрист 1 класу                                                                                                                                                                          В.В. Куций