Тиврівський район, Вінницька область

Сказ — це небезпечна хвороба

Переглядів: 63

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом,   ураженням    нервової
системи та закінчується летально.

Основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини, в основному лисиці. Особливістю сказу природного типу є формування зон стійкого неблагополуччя. Такі зони розміщені , як правило в місцевостях з підвищеною щільністю населення лисиць.

Зараження вірусом відбувається через покуси та ослизнення людей і тварин від хворих на сказ тварин. Тривалість інкубаційного періоду залежить від місця покусу. Звертаємо увагу читача на період розвитку захворювання, а саме як місце покусу, ослизнення. При покусі людини в обличчя, голову та шию хвороба розвивається через два тижні. Чим нижче місце покусу на тілі людини, тим довше триває період розвитку хвороби. Але це не означає, що можна відтермінувати звернення за медичною допомогою в травмпункті. Найбільш короткий інкубаційний період для тварин - 7-8 днів, для людей - від двох тижнів до двох років. Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки - втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, з'являються вдень в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин і людей. У слині тварин вірус сказу з'являється на десятий день до появи у неї перших ознак хвороби.

Коли людину вкусила чи подряпала, на перший погляд, здорова тварина, необхідно звернутися до лікаря. Перші ознаки хвороби у людини з'являються раптово. Вже за один-два дні від початку захворювання, на місці загоєної від укусу рани , рубці набухають і робляться темно-червоними , виникає тягуча біль. Починається загальне нездужання, слабкість, з'являється почуття туги, пригніченість. Разом з цим хворий втрачає апетит, погано спить, стає неспокійним, дратівливим. У хворого з'являється спрага, просить пити, але проковтнути воду не може через судоми м'язів гортання. Розвивається тяжка ознака так званої «водобоязні».   Захворювання триває 2-4 дні та закінчується смертю.

Якщо людину покусала підозріла на сказ тварина , необхідно, перш за все, застосувати заходи для негайного знешкодження вірусу в рані, а саме: місця укусу промити розчином мила, і обробити йодом, накласти стерильну пов'язку. Після обробки рани необхідно негайно звернутися до лікаря. Адже єдиним заходом попередження сказу у людини , яку покусала хвора тварина є щеплення. Сучасний курс щеплень складається з 6 -ти ін'єкцій і називається антирабічне лікування. Під час лікування необхідно берегтися від переохолоджень, не можна вживати алкоголь. Тільки лікарі - травматологи або хірурги оцінюють стан потерпілого  і  призначають  антирабічне   лікування,  зважаючи   на   висновки фахівців ветеринарної служби щодо тварин. Щеплення призначаються потерпілим від хворих або підозрілих на сказ тварин,від диких тварин і від тих, які втекли, загинули або були вбиті після нападів. Початок лікування можна відкласти на час 10-ти денного ветеринарного спостереження за живою домашньою твариною, і скасувати його, якщо тварина здорова.

Щоб захистити себе від захворювання необхідно дотримуватись наступних правил:

• дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та           намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення;
  • у випадку отримання покусу або ослинення домашніми та дикими або невідомими тваринами звертатися в травматологічні пункти за спеціалізованою медичною допомогою;
  • уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;
  • вжити заходи по недопущенню диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць розташування свійських тварин;
  • мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх вимивати руки у дезінфекційному розчині.

Пам'ятайте: сказ   вилікувати   не   можна,   його   можна   тільки   попередити. Бережіть своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!

Державна протиепізоотична комісія

при Тиврівській райдержадміністрації.