Як вберегтися від харчових отруєнь

Дата: 08.07.2019 10:22

Триває  літо, а значить, зростають шанси на отруєння. Як уникнути  інтоксикації  та як надати ефективну допомогу дитині в разі отруєння.

Небезпечні продукти

За ступенем небезпеки продукти можна розділити на кілька груп:

- зіпсовані продукти, які зберігалися дуже довго або в неналежних умовах, а також були порушені правила їхнього транспортування.

- неякісні продукти, які навіть за дотримання всіх вимог до зберігання та транспортування можуть викликати отруєння. Це -  немиті овочі та фрукти, консерви дитячого харчування, морозиво (особливо з великою кількістю барвників і наповнювачів), будь-які консерви і т. д.

- пісок із пісочниці, красиві, але неїстівні ягідки, які малюк може зірвати і відправити до рота.

Аби запобігти отруєнню - необхідно:

-овочі і фрукти, куплені на базарі, перед вживанням ретельно  помити, а ще краще – обдати  окропом;

-обов'язково перед їжею мити  руки з милом;

-продукти бажано купувати «сьогодні на сьогодні» і не залишати «залежуватися» у холодильнику;

-не купувати  овочі та фрукти, якщо вас бентежать цятки на них або підгнилі ділянки;

-не годувати  дитину рибою з озер і ставків;

-не їздити  з дитиною на південь в спекотну пору року. Для поїздок краще вибрати травень – кінець червня або осінь, починаючи з другої декади вересня, коли мине потік відпочивальників;

-уникати  вживання заморожених продуктів;

-не купуйте в літній час овочі і фрукти, привезені здалеку

-будьте дуже обережні з кисломолочними продуктами. Купуйте молоко тільки в молочниці, якій довіряєт;

-намагайтеся не годувати малюка консервованим дитячим харчуванням. Влітку достатньо продуктів, з яких можна приготувати дитині прикорм. Навіть розчинні каші намагайтеся замінювати приготованими в домашніх умовах;

-якщо ви купуєте дитині морозиво, краще, щоб це був звичайний пломбір без наповнювачів.

Перша допомога в разі отруєння

Якщо ви виявили, що дитина з'їла що-небудь неякісне або шкідливе, і хвилюєтесь, що малюк міг отруїтися, краще за все, не чекаючи симптомів, дати дитині випити велику кількість води і викликати блювоту, натиснувши двома пальцями на корінь язика. Але для малюка це дуже болісна процедура. Якщо вона вам і дитині не до снаги, дайте їй попити води, а потім який-небудь сорбент: «Смекту», «Ксиліт», «Ентеросгель» . Після цього давайте дитині більше пити і на деякий час посадіть на жорстку дієту: чай з сухарями, печене яблуко, рисовий відвар.

За появи симптомів отруєння (нудоти, блювоти, болю і дискомфорту в животі, здуття, відрижки) дайте дитині «Смекту» або «Регідрон» і постарайтеся нічим не годувати від 6 годин до доби. При цьому можна тільки пити воду або відвари звіробою, календули, ромашки, меліси. Якщо у дитини сильна і часта блювота, не потрібно давати воду великими порціями. Питво давайте по чайній ложці кожні 5 хвилин. Щоб дотримати постійне надходження рідини в організм, рекомендується навіть під час сну акуратно піпеткою з тупим кінцем капати рідину до рота через куточок губ.

Якщо ви бачите у дитини ознаки зневоднення й інтоксикації – сильні блювота і пронос, сухість шкіри і язика, западання очей, відсутність сечовипускання, – не зволікайте: або викликайте швидку допомогу, або самі везіть дитину до лікарні! У разі зневоднення необхідна крапельниця гемодезу або фізіологічного розчину, інакше такі явища загрожують судомами і нирковою недостатністю.

Поява рідкого випорожнення означає, що інфекція спустилася в кишківник. В цьому разі зробіть дитині очисну клізму – чайна ложка солі на склянку води великим об'ємом. Вода повинна бути теплою – 36-38 °C. Слідом за очисною зробіть лікувальну клізму травами – ромашкою, календулою, звіробоєм, деревієм, рисовим відваром – невеликим об'ємом.

Коли дитині стане краще, і вона попросить їсти, можна почати годувати її дрібно і потроху (1-2 чайні ложки) печеним яблуком, рисовою кашею, чаєм з сухарями, легким рисовим супом. Звісно, жодних бульйонів і м'яса бути не повинно.

Дотримуйтесь рекомендацій медиків та будьте здорові!

Немирівський міжрайонний відділ
лабораторних досліджень