Права дитини

Дата: 20.08.2018 10:11

Дитина - неповнолітня людина, тобто така, яка не досягла 18 років, якщо законом не встановлено інше.

Права дитини – це можливості ( свободи ) неповнолітньої людини, необхідні для її існування, виховання і розвитку. Багато прав дитини збігаються з правами людини ( право на життя, ім”я, набуття громадянства, вільне вираження думок та ін. ). Конвенція про права дитини від 20 жовтня 1989 р. ( набула чинності на території України з 27 вересня 1991 р. ) формулює цивільні, політичні, економічні, соціальні, культурні права дітей.

Основні з них:

• право на життя, виживання і вільний розвиток;
  • право на ім”я і набуття громадянства;
  • право знати своїх батьків і користуватися батьківською турботою;
  • право не розлучатися з батьками всупереч їх бажанню та підтримувати контакти з ними;
  • право на воз”єднання із сім”єю, що знаходиться в іншій державі;
  • право вільно залишати будь-яку країну і повертатися в свою країну;
  • право на захист у разі незаконного переміщення та повернення з-за кордону;
  • право вільно висловлювати свої думки з усіх питань;
  • свобода думки, совісті, релігії;
  • свобода асоціацій і мирних зборів;
  • право на повну інформацію, що сприяє добробуту дитини;
  • право на користування послугами системи охорони здоров”я;
  • право користуватися благами соціального забезпечення;
  • право на освіту;
  • право на відпочинок і розваги;
  • право на захист від економічної експлуатації;
  • право на захист від незаконного зловживання наркотичними засобами і психотропними речовинами, від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень;
  • право на гуманне поводження, на захист від незаконного та довільного позбавлення волі.

Конвенцією проголошено принцип рівної відповідальності обох батьків і законних опікунів за виховання дитини; встановлено обов”язок держави піклуватися, шанувати і забезпечувати усі права дитини. Конституція України закріплює рівність дітей у правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони в шлюбі чи поза ним. Переслідуються за законом будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація.

Відповідно до ст.247 Сімейного кодексу України дитина, над якою встановлено опіку та піклування, має право на проживання в сім”ї опікуна або піклувальника, на піклування з його боку, на забезпечення їй умов для всебічного розвитку, освіти, виховання і на повагу до її людської гідності, на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування, у разі відсутності житла така дитина має право на його отримання відповідно до закону та на захист від зловживань з боку опікуна або піклувальника.

Встановлення опіки та піклування не припиняє права дитини на аліменти, пенсії, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв”язку з втратою годувальника.

Дитина-сирота і дитина, позбавлена батьківського піклування, яка проживає у закладі охорони здоров”я, навчальному або іншому дитячому закладі, прийомній сім”ї, відповідно до Сімейного кодексу України має право на всебічний розвиток, виховання, освіту, повагу до її людської гідності, на збереження права користуватися житлом, у якому вона раніше проживала, у разі відсутності житла така дитина має право на його отримання відповідно до закону та на пільги, встановлені законом, при працевлаштуванні після закінчення строку перебування у зазначеному закладі.

На влаштування дитини-сироти та дитини позбавленої батьківського піклування до прийомної сім”ї потрібна згода дитини ,якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити.

Згода дитини на її влаштування до прийомної сім”ї  з”ясовується службовою особою закладу, в якому вона перебуває, у присутності прийомних батьків і представника органу опіки та піклування про що складається відповідний документ.

За прийомними дітьми зберігається право на аліменти, пенсію інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв”язку з втратою годувальника, які вони мали до влаштування до прийомної сім”ї.

Крім того, прийомні діти мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, крім випадків, коли це може завдати шкоди їхньому життю, здоров”ю та моральному вихованню.

Спеціаліст Тиврівського районного

відділу ДРАЦС                                                                                                                                       Міхневич Д.А.