Тиврівська Районна Державна Адміністрація
Вінницька область, Тиврівський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Ключове завдання реформи децентралізації – сформувати самодостатні громади, які мають всі адміністративні повноваження для формування комфортного середовища проживання

Дата: 06.12.2018 17:12
Кількість переглядів: 113

Зазначив перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко на засіданні Ради регіонального розвитку Вінниччини, що відбулася сьогодні, 6 грудня, в обласній державній адміністрації. 

«Україна за останні декілька років долає шлях, який багато європейських країн проходили століттями.Більшість реформ носить далекосяжний стратегічний характер, а позитивні зміни даються взнаки за рік, два або навіть більшеВодночас, всі ми чітко вже сьогодні відчуваємо, що найбільш вдалою та ефективною реформою нашої держави – є реформа децентралізації влади. Наразі, це єдина реформа сучасної України, яка підтримана всіма гілками влади та політичною елітою – від Президента України, українського Уряду, Верховної Ради до місцевого політикуму», – наголосив перший заступник голови облдержадміністрації. 

Андрій Гижко детально зупинився на трьох основних «китах» децентралізації – бюджетній (передачі фінансового ресурсу) адміністративній (передачі владних повноважень) та питаннях добровільного об’єднання територіальних громад як інструменті  побудови комфортних і безпечних громад. 

«Реформа децентралізації – це не лише перерозподіл грошей на місця, на задоволення невідкладних потреб громад, як дехто це сприймає, але й прийняття владних та адміністративних повноважень та чіткий розподіл відповідальності між центральною і місцевою владою. І головне, що в ході реформи ми бачимо докорінні та швидкі зміни в кожній громаді по створенню комфортного та безпечного середовища для життя людини»,  – зауважив посадовець. 

Відтак, Андрій Гижко повідомив, що наразі в області на добровільній основі створено 42 об’єднаних територіальних громад, а саме 37 – чинних (в т.ч. дві утворених на основі міст обласного значення - Вінниця і Хмільник), які об’єднали в себе 125 громад. В п’яти громадах – відбудуться перші місцеві вибори пройдуть на початку 2019 р. - Павлівська Калинівського району, Соболівська та Теплицька – Теплицького району, Сутиська Тиврівського району, та Літинська громада. 

«Сьогодні об’єднані територіальні громади області охоплюють вже 40% населення і майже 20% від загальної площі Вінниччини. Наразі ми є свідками чіткої державницької політики керівництва держави на підтримку і незворотність реформи децентралізації. Окрім того, зміна фінансового підґрунтя місцевих бюджетів стало стимулом для формування об’єднаних територіальних громад. Об’єднані громади наразі наділені владними повноваженнями в розвитку галузей освіти, медицини та наданні адміністративних послуг»,  – зазначив перший заступник голови облдержадміністрації. 

Андрій Гижко коротко зупинився на перспективах розвитку галузі освіти в рамках впровадження реформи децентралізації. Він відзначив, що протягом останніх років відмічається значне зростання фінансування галузі освіти. Водночас, в області здійснюються заходи по створенню опорних шкіл, які покликані забезпечити високу якість освіти в сільських школах. 

«З 1 вересня поточного року по всій державі стартував проект «Нова українська школа». В рамках реалізації цього проекту з державного бюджету надано субвенцію на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти в сумі 45,8 млн.грн. Більшу частину цієї суми використано на закупівлю меблів, обладнання, сучасної техніки та дидактичних матеріалів. Якщо в 2016 році їх було лише 2, то на даний час маємо 42. Це заклади, які мають належну матеріально-технічну базу, кадрове та фінансове забезпечення, сучасне обладнання. Надавати якісні освітні послуги — найголовніше наше завдання. До прикладу, перша опорна школа на Вінниччині була створена саме в об’єднаній територіальній громаді Оратова, і вже за рік ми побачили докорінну зміну в рівні знань учнів цієї школи», – наголосив посадовець. 

Андрій Гижко також зазначив, що після прийняття законів про децентралізацію значний потенціал для розвитку отримала сімейна медицина, що значно посилило роль місцевих громад при підтримці держави. 

На виконання Закону України «Про підвищення якості та доступності медичної допомоги населенню у сільській місцевості», вперше, для розвитку саме сільської медицини затверджено перелік будівництва 14 сільських амбулаторій з житлом для лікарів, що буде профінансовано з державного бюджету України. Водночас, завершується придбання 14 автомобілів для сільських амбулаторій загальною вартістю 7,9 млн.грн., в тому числі з державного бюджету - 7 млн. грн. 

На даний час розпочаті роботи по будівництву чотирьох амбулаторій:  с.Борисівка Іллінецького району; с.Студена Піщанського району; с.Війтівці Хмільницького району; с.Білопілля Козятинського району. Крім того, активно залучаються до процесу реформування первинного рівня і об’єднанні територіальні громади. 

Ще одне ключове питання децентралізації – наближення послуг до громадян та їх доступність через мережу центрів надання адміністративних послуг. 

Перший заступник голови облдержадміністрації повідомив, що Вінниччина займає лідируючі позиції серед регіонів України за кількістю адміністративних послуг, наданих через ЦНАП: перше місце за кількістю адміністративних послуг на одну тисячу наявного населення та друге – за загальною кількістю наданих послуг. 

Як зауважив наприкінці доповіді Андрій Гижко, аби сформувати новий перспективний план розвитку, який охоплюватиме всю територію області без «білих плям», необхідно протягом двох тижнів на рівні кожного району провести обговорення моделі перспективного плану формування добровільного об’єднання територій області в межах району, розробити стратегії розвитку кожної громади та районів в цілому на період 2019-2021 роки, а також провести протягом січня-лютого наступного року їх широке публічне обговорення.

На рівні кожного району має бути розроблена Стратегія збалансованого розвитку, яка включатиме кардинальні зміни в галузях освіти, медицини, культури, спорту.

 «2019 рік стане роком  можливостей для об’єднаних територіальних громад. Саме в 2019 році ми матимемо перші успіхи в реформі медицини, освіти, збудуємо більше доріг, зможемо підвищити соціальні стандарти. Треба не просто проводити реформи, а досягати відчутних результатів. З утворенням ОТГ місцеві бюджети із «кас по виплаті зарплати» перетворилися на потужний ресурс для місцевого розвитку, які протягом останніх чотирьох-п’яти років здатні підтримати ремонт і будівництво доріг, відновити інфраструктуру, транспорт, школи, лікарні тощо. Настав час вкладати гроші в реалізацію важливих місцевих проектів, працювати на громаду, генерувати нові робочі місця. Врешті-решт, покращувати життя людей в громаді», – наголосив Андрій Гижко.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень